Дана 20.септембра 2013. године у нашој школи одржано је предавање и радионица поводом 22.септембра – Светског дана без аутомобила. Предавању и радионици присуствовали су родитељи, чланови еколошке секције и заинтересовани ученици. Предавање је одржала наставница биологије Надежда Јелић. На предавању ученици су сазнали колико је ваздух загађен и које су последице удисања загађеног ваздуха. Такође, ученицима је сугерисано шта они могу да чине и да у свом окружењу смање загађеност. Предавач је презентовао кратки документарни филм у коме је приказано како савремен начин живота људи (употреба аутомобила, авиона, пушење) неповољно утиче на животно окружење. Ученици су проширили већ стечена знања из предмета СВЕТ ОКО НАС, ПРИРОДА И ДРУШТВО и БИОЛОГИЈЕ, схватили су утицај човека на околину, усвојили су чињенице о узроцима и степену загађености ваздуха, као и о погубном утицају загађеног ваздуха на здравље људи.

Након предавања, наставници Надежда Јелић и Александра Стругар су заједно са ученицима одржали радионицу. Ученици су били заинтересовани за учешће у решавању еколошких проблема. Заједно са родитељима су осмишљавали, цртали и писали поруке. Од ученичких радова направљен је еколошки кутак. Ово предавање и радионица су подстакли ученике на размишљање шта могу они да учине на локалном нивоу да се смањи загађеност ваздуха. На крају радинице ученици су предложили се уведе школски аутобус.